Online Apple Store’da bir alışveriş tecrübesi

Dizüstü bilgisayar kategorisinde Windows’tan Mac’e terfi etmemle beraber içimde inanılmaz bir Apple holiganlığı baş göstermeye başladı. Bilgisayar başında internete girmek ve film izlemek dışında başka aktivitem olmaması aslında seçeneklerimi yeterince daraltıyordu. İnternette rahatça sörf edebileceğim ve bir filmi çıkaracak şarj seçeneği sunan bir dizüstü bilgisayar benim için yeterliydi. Kaba bir araştırma ile ihtiyaçlarımı giderecek bir PC’ye çok uygun fiyatlara rahatlıkla sahip olabiliyordum. Fiyat araştırması yaparken sahibinden’de 2.el ama neredeyse hiç kullanışmamış bir Macbook Air modeline rastladım. Fiyat olarak benim sınırlarımı fazla aşmıyor ve değişik bir tecrübe sunuyordu. Kendimi bildim bileli Windows kullanıyor olmam biraz korkuttu ama bir iPad kullanıcısı olarak Apple’ın basitliği ve tasarımının bende etkisi kalmış olmalı ki kendimi bu Macbook Air’i almadan alıkoyamadım. Mid 2013 Modeli ve 128 GB SSD hafıza benim için gayet yeterliydi. Hali hazırda 500 GB’lık harici diskimde fotoğraflarımı ve dosyalarımı muhafaza ediyordum. İnternet bağlantısı olan bir bilgisayarda özel dosyalarımı saklamaktan hep ürkmüşümdür. Kendim için değil aslında, daha çok benimle birlikte fotoğraf çektiren yakınlarım için.

Macbook ile beraber gelen OS X Yosemite yazılımı inanılmaz bir kullanım basitliği ve rahatlık sunuyor ayrıca 10 saat giden şarj süresi beni yeterince tatmin ediyordu. Bu memnuniyet telefonumu da değiştirme isteği meydana getirdi. Apple’ın olanaklarını sonuna kadar zorlamak ve oluşturulmuş bu ekosistemden her türlü meyveyi yeme hayalleri ile Online Apple Store’un kapısını çalmış bulundum.

Nededense bizim bloggerlarımız basit bir alışveriş olayı kimsenin ilgisini çekmeyecek diye düşünmüş olacak ki neredeyse bir kaç forum sitesi dışında kimse tecrübelerini aktarmamış. Bu yazıyı yazmamın sebebide aslında bu. Online Apple Store’da alışveriş yapmak, havale ve eft işlemleri ve iade işlemleri hakkında detaylı bir yazıya denk gelemedim ve yazmaya karar verdim.

Sanırım iPhone şu an için piyasanın en iyi telefonu. Sunduğu yenilikler ile cep telefonu tanımını yeniden şekillendirdi. Bir çok kişi yüksek fiyatlarına rağmen bu telefonu almak için anlamlandırmakta zorlandığım bir şekilde günler öncesinden sıraya giriyor. Neyse ki benim almayı planladığım iPhone 5S için sıraya girmeye gerek yoktu. Apple ID ile giriş yaptığım Apple Store hesabına ücreti EFT ile göndermem yeterliydi ve bende öyle yaptım.

Online Apple Store’da almak istediğiniz ürünü seçtikten sonra ödeme sayfasına giriyor ve burada talimatlara uyarak Kredi Kartı ya da Havale/EFT ödeme seçeneğini seçebiliyorsunuz. Ben indirimi nedeniyle EFT seçeneğini kullandım ve macera başladı. Siparişi 31 Mart gece verdim. Hemen arkasında aşağıdaki gibi bir e-posta geldi.

Yukarıdaki ekran resminde göreceğiniz gibi her şey yeterince açık ve yapmanız gerekenleri basit bir dille anlatıyorlar. Burada belirtmek istediğim önemli nokta şu ki: Havale ya da EFT yaparken açıklama kısmına SADECE ödeme referans numarası olarak gönderilen kodu girmeniz gerekiyor. Aksi takdirde paranızın işlenmesi zaman alabiliyor.

Ben bu işlemi 1 Nisan Çarşamba günü sabaha karşı 02.00 sularında (EFT yaptığım banka Garanti Bankasıydı) yaptım. Ödemenin onaylanması 2 Nisan Perşembe günü 15.00 gibi gerçekleşti ve aynı gün kargoya verildi.

Ve tahmin edebileceğiniz gibi 3 Nisan Cuma günü öğleden sonra cihaz elime ulaştı. Bununla beraber sürprizler başladı. Cihazı ile aldığımda kullanabilmem için cihazı etkinleştirmem gerekiyordu. Etkinleştirmek için ise sim kartın takılı olması gerekiyordu. Bende telefoncuya gittim ve mikro sim kartımı nano sim karta kesim yöntemiyle çevirdim. Sim kartımı taktım ve telefonu etkinleştirdim. Evdeyken çoğunlukla Wi-Fi kullanarak internete giriyordum ve hücresel veriyi kullanmak pek aklıma gelmedi. Bir kaç saat sonra hücresel veriyi test etmek için iPhone’un wi-fi bağlantısını kapattım ve hayal kırıklığı kendini göstermeye başladı. Bağlantı gayet hızlıyken bir anda sıfırlanıyor. Daha sonra tekrar uçuşa geçiyor ve aradan geçen bir kaç saniyeden sonra tekrar sıfırlanıyordu. Ve bu olay ertesi günde devam etti. Belki kestirdiğim sim kart nedeniyle oluyordur diye sıfır kilometre nano sim kart aldım.

Amaaa… Ertesi günde aynı sorun devam etti.

Nihayet 6 Nisan Pazartesi günü Apple Destek’i arayarak bu soruna bir çözüm arayışına girdim. Telefondaki bayan benle yaklaşık bir saat konuştuktan (gerçekten yardımcı olmak için çabaladı) ve iPhone’u sıfırlayıp yükledikten sonra şu iki seçeneği tavsiye etti:

  1. Cihazınızın internet bağlantısı kesilince uçuş moduna alıp tekrar bağlantı kurabilirsiniz. (Bu durumda sorun çözülüyordu)
  2. Cihazı teknik servise gönderebilir ve sorunu tamamiyle çözebilirsiniz.

Ben ise çoktan seçimimi yapmıştım ve iPhone’u iade etmeye karar vermiştim. O konuşmadan sonra Apple Store Online sipariş sayfasından iade işlemini başlattım.

Aslında başlatamadım. Çünkü iade et butonuna basınca Apple’ın Müşteri Hizmetleri numarası çıkıyor ve iade işlemi için aramam gerektiği yazıyordu. Bende aynen öyle yaptım. Sağolsunlar yardımcı oldular ve iade işlemi için 2 iş günü içinde kargo firması tarafından randevu için aranacağım söylendi. Ben bu işlemi yaptığımda 6 Nisan Pazartesi’ydi. Kargo firması 8 Nisan Çarşamba günü arada ve ertesi gün yani 9 Nisan Perşembe günü için randevulaştık. 10 Nisan Cuma günü gönderdiğim cihaz Apple tarafından geri alındı.

Yukarıdaki mesajda yazılı olduğu gibi tam bir hafta sonra yani 17 Nisan Cuma günü gönderdiğim ücret tastamam iade edildi. Benim için sorunlu bir cihaz olmuştu ama sorunsuz bir alışveriş ile her şey olması gerektiği gibiydi. Hatta bazı şeyleri alırsınız da iade edersiniz ve ¨_Bi daha mı… Tövbe!_¨ dersiniz ya işte burada bunu söylemiyorsunuz.

Hatta Apple Store Online’dan alışveriş yaparken kendinizi bir piyon gibi hissediyorsunuz. Yaptığınız alışveriş ve bu işlemin gerektirdiği her süreç Apple tarafında mükemmel bir şekilde organize ve koordine ediliyor. Siz sadece ne olması gerektiği söylüyorsunuz ve onlar gereken her şeyi inanılmaz bir dikkatle gerçekleştiriyor. Daha önce deneyimlemediğim bir süreçti. Özellikle sorun için Apple Destek’e telefon ettiğimde hiç telefondan ayrılmadan 1 saat benimle ilgilenmemeri takdire şayan!

Neyse sonuçta benim iPhone yalan oldu. Artık kısmetse iPhone 7′de görüşürüz sevgili elmacığım.

Bu arada unutmayın ki merak ettiğiniz başka sorular veya kendi deneyimlerinizi anlatmak için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Yorum Gönderin