7 Ağustos 2018’den Notlar

  • Alçak İsrail, Gazze ambargosunu denizde inşa ettiği bariyerle güçlendiriyor. İsrail, askeri üssü ile Gazze deniz sınırını 200 metre uzunluğa sahip bariyerlerle çeviriyor. (NTV)
  • ABD, İran’a bugün itibari ile ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketini hayata geçirdi. Amerika birleşik haydutlar çetesi, enerji başlıklı ikinci dalga yaptırım paketi Kasım ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.
  • Alman Bosch firması, akıllı bilgisayar yazılımlarını da kullanarak yepyeni bir dizel motor üretti. Şu anda kilometre başına karbon salınımı sınır değer 168 miligram olarak kabul ediliyor. Ancak Bosch’un ürettiği motorun kilometre başına 13 miligram salınım yapıyor. Firma, bu motorun çevreye ve insan sağlığına zarar vermediğini kaydediyor. Bosch yeni buluşuyla dizeli kurtarabilecek mi? Haber, Mayıs ayına ait ama ben yeni görüyorum.
  • Doların rekor üstüne rekor kırması haber değeri taşımıyor anlaşılan. Son başbakanımız ne demişti. ‘Dolsa ne olur, dolmasa ne olur!’
  • Güneş Sistemi’ndeki toplam kütlenin yüzde 99,8’ini Güneş’in oluşturduğunu biliyor muydunuz? Bizim küçük mavi gezegenimiz ise geriye kalan yüzde 0,2’lik kısmın çok küçük bir bölümünü oluşturuyor.

Yorum Gönderin