Seyir Defteri 2019/2

(Bilim) Bilim insanları şaşkın. Hiç bir nöron genetik olarak diğeriyle benzer değil. Scientific American‘da yayınlanan makale, yaklaşık 86 milyar nöron ve 1 katrilyon bağlantı bulunan beynimizin muhteşem yaratılışını bir kez daha gözler önüne seriyor. (Kaynak)


(İlginç) Recompose adlı şirket, ABD’nin Washington eyaletinde, ölen kişilerin naaşlarının gübreleştirilmesi için geliştirdiği yöntemi uygulamak istiyor. Bu yöntemde naaş diğer organik malzemelerle birlikte bir ay boyunca yüksek ısıda muhafaza edilerek gübreye dönüştürülüyor. Daha sonra ölen kişinin ailesine verilen bu gübre bahçede bitki yetiştirmek için kullanılabiliyor. İşlem 5 bin 500 Dolar’a mal oluyor. (Kaynak)


(Sağlık) İşleri bitirmekte zorlanma, kafanın bozulması, rahatsız olma, kolayca sinirlenme veya dürtüleri kontrol edememek gibi sorunları olanlar için yararlı olabilecek bir yazı. (Serotonini Artırmanın 4 Yolu)


(Teknoloji) Apple’ın son 6 ayda piyasa değerinin üçte birini kaybetmesine yol açan süreci özetleyen güzel bir derleme. Apple hala çok karlı ve değerli bir marka olmasına rağmen, iPhone’un ekmeğini sonsuza kadar yiyemeyecek gibi. (Kaynak)


(Haber) WordPress anasayfamda ilginç bir şekilde nypost‘un şu haberine denk geldim. ‘FETÖ’cü olduğu bilinen NBA oyuncusu Enes Kanter, Wizard maçı için Londra’ya gitmiyormuş. Haberde; diktatör olduğu belirtilen Recep Tayyip Erdoğan’ın yani Türkiye Cumhuriyeti’nin ajanlarının olduğu Londra’ya gitmek istemediğini, hatta orada kolayca öldürülebileceğini söylemiş.’ (Kaynak)


(Dünyadan) Yunanlar’ın bizden bu kadar korktuğunu bilmiyordum. Ama hiçte haksız sayılmazlar. En güçsüz dönemlerimizde bile verdiğimiz dersler dna’larına kazınmış bir kere, çıkmıyor…

https://www.youtube.com/watch?v=Mnce7krT-58

(Haber) Milyonluk eserleri çaycıya boyatan müdür hakkında karar verildi. 1996 TL para cezası. Şaka gibi değil mi? İşte Türkiye’nin ne kadar kalkınmış ve adil olduğunun en net göstergesi. (Kaynak)


(Haber) Eylül ayında Didim’de bulduğu 5 gök taşını incelemek için Sütçü İmam Üniversitesine gönderen Rumi Çatıkkaş, meteor taşlarının dünyada bulunmayan 6 elementi barındırdığını öğrendi. (Kaynak)


(Hava Durumu) 8 Ocak itibariyle İstanbul’da yaklaşık 10 cm kalınlığında kar yağdı. Sabah ilk kalktığımda her yerin bembeyaz olmasına yetmişti. Sanırım en son 2 sene önce yağmıştı. Az ama yine de ilk gördüğümde iyi hissettirdi.


(Blog) İçerenköy’de büyük bir hipermarketin pasta reyonundaydım ve yanımdan iki tane yaşlı adam geçti. Biri diğerine ‘Hiç bakma boşuna nasılsa yiyemeyeceğiz‘ dedi. Cevap çok acıklıydı. ‘Biliyorum zaten gözümü doyurmak için geldim’ dedi.


(Yapay Zeka) Yapay zeka artık beyin dalgalarından kelimeleri çözebiliyor. (Kaynak)


(Bilim) Bilinç, duygular ve beden ekseninde güzel bir makale. (http://okyanusum.com/makale/bedeniniz-duygularinizin-haritasidir/)


(Bilim) Akıl almaz, zihinlerin sınırlarını zorlayacak yeni bir teoriye göre; Büyük Patlama sadece tanıdık evrenimizi oluşturmadı, evrenimizin oluşumuyla birlikte aynı zamanda “kendimize ait bir ayna görüntüsü” gibi geriye doğru uzanan ikinci bir “evren karşıtı/anti-evren” yarattı.

Physical Review of Letters adlı dergide yayınlanan yeni makalede ortaya konulan yeni teori; CPT (yük-parite-zaman) simetrisi adı verilen bir fizik kuralını korumayı amaçlamaktadır. Büyük Patlama’dan önceki anti-evrende, zamanın geriye doğru gittiğini ve kozmosun madde yerine anti-maddeden yapıldığını öne sürüyor. (Kaynak)


(Yapay Zeka) ABD’nin savunma teknolojileri alanında faaliyet gösteren ajansı DARPA‘nın yeni yapay zeka projesi tüm dünyayı tehditler için sürekli gözlemek. Biraz daha açmak gerekirse; Terörist saldırılara, mali krizlere veya diğer büyük çaplı felaket olaylarına yol açabilecek kalıpları ve eğilimleri belirlemek için dünyanın her köşesinden gelen bilgileri analiz etmekmiş. En azından onlar böyle söylüyor. (Kaynak)


(Sağlık) Küçücük bir bebeğin gülümsemesi! Her şeye değer. Her şeye rağmen. https://www.instagram.com/p/Bsc0lURHwKi/


(Medya) TV5’de Hamza Yardımcıoğlu ve Serdar Kuzuloğlu‘nun teknoloji merkezli, geçmişe ve geleceğe dokunan güzel bir tartışma programı.


(Bilim) Astronomlar uzun zamandır “biz yıldız tozuyuz” ifadesinin şiirsel bir dilden daha fazla olduğunu iddia etmişlerdir. Şimdi yeni kanıtlar bu büyük kozmik söze başka bir söz daha ekliyor.
Dünya’nın çekirdeğinin, kumsalların, betonun, camın ve hattâ cep telefonlarının ortak bir bileşeni olan silis tozu, Samanyolu galaksisindeki iki süpernova’nın kalıntıları içinde de tespit edildi. (Kaynak)

Yorum Gönderin