Seyir Defteri 2019/4

(Haber) 21 Ocak Pazartesi günü saat 08:15’de tam ay tutulması gerçekleşti. Tutulma zamanı Ay Dünya’ya çok yakın olduğu için daha parlak ve daha büyük göründü. Bu yüzden SÜPER AY deniliyormuş. Tutulma anında Ay’ın etrafında Güneş’ten yansıyan ışınlar onu kırmızı hatta kızılımsı bir renk almasına neden olduğu için de KANLI AY olarak isimlendiriyormuşuz. Genelde tutulmalar zamanında dünyada kötü şeyler olur. Tutulmanın görselden de anlaşılacağı gibi Amerika civarında tam gözlenebiliyor olması da manidar. Bakalım bu sefer neler başımıza gelecek. Allah Azze ve Celle yardımcımız olsun.


(Yapay Zeka) Daha önce işe alım için cinsiyet, hapishanelerde şartlı tahliyelerde hatta sohbet botlarında kullanılan yapay zekanın önyargılı kararlar aldığı biliniyor ve bu sorun hakkında çalışıyorlardı. Şimdi ise konuyu nasıl çözebileceklerini söylüyorlar. Neler olacağını göreceğiz. (Kaynak)


(Yapay Zeka) En sonunda yapay zeka evrim teorisine de el attı ve insanların henüz bilmediği bir soylarının olduğunu söyledi. Avrupalı evrim biyologlarının özel bir algoritmayla çalıştırdıkları yapay zekaya göre Neandertallerin ve Denisovaların melezi bir türün yaklaşık 90.000 yıl önce yaşamış olduğunu tahmin ediyorlar. (Kaynak)


(Din) Pek muhterem Ahmet Tomor Hoca Efendi, bu haftaki sohbetinde Allah Azze ve Celle Yolunda hizmet ve çalışmak hakkında ayet ve hadisleri paylaşmış. Maalesef halkının %99 müslüman olarak anılan günümüz Türkiye’sinde İslam dini tekrar tebliğ edilecek hale gelmiş.


(Medya) YouTube nihayet tehlikeli ve zararlı şakaları ve meydan okuma (challenge) videolarını yasaklıyor. Geç bile alınmış karar ama nasıl kontrol edebilecekler merak içerisindeyim. Netflix‘de yayınlanan BirdBox filminden sonra, şirket twitter adresinde kibarca böyle salaklıklar yapmayın kabilinde tweet bile attı. (Kaynak)


(Sağlık) Su hakkında yanlış bilinen 5 şey.

  1. Bedenin %60’ı sudur.
  2. İnsan susadığını hissetmez.
  3. Zayıflamak için su için.
  4. Tokluk için daha çok su için.
  5. Su kuru ciltlere iyi gelir.
https://www.youtube.com/watch?v=6j-xnMVrXco

(Siber Güvenlik) Silence adında hacker grubu, Rus bankalarına büyük bir siber saldırı gerçekleştirdi. Hacker grubu Silence, Rus Bankaları çalışanlarına, kredi ve finans kurumlarına ve ödeme sistemlerine yaklaşık 80 bin kötü amaçlı posta gönderdi. (Kaynak)


(Avrupa) Fransız veri koruma gözetleme kurumu (CNIL), geçen yıl Mayıs ayında yürürlüğe giren yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kanunu uyarınca 50 milyon Euro‘luk (yaklaşık 57 milyon dolar) ilk para cezasını verdi. İlk nasiplenen Google oldu. Sebep ise, yeterince şeffaf olmamak, yetersiz bilgi ve reklamların kişiselleştirilmesinde rızanın eksik olması. Sanırım modern zamanlarda haraçlar kanunlarla alınacak. Peki mağdurlar (halk) ne alacak: SIFIR! (Kaynak)


(Bilim) İnsan bedeninden HER SANİYE 100 TRİLYON NÖTRİNO geçiyormuş. Bazen bilimsel gerçekler o kadar muhteşem ki şaşırmaktan bile aciz kalıyorum. (Kaynak)


(Dünya) Dün twitter’da gördüğüm bir habere ilk başta magazinsel yaklaştım ama sonradan çarşı bayağı karıştı. Venezuela‘nın Maduro karşıtı meclis başkanı Juan Guaido kendini devlet başkanı ilan etti. Hemen ardından ABD ve Kanada kendisini tanıdı. Sonra Meksika, Bolivya ve Küba hariç Güney/Kuzey Amerika ülkelerinin neredeyse tamamı muhalif lidere destek çıktı. Buralardan ise tabi ki Türkiye ve Rusya Maduro’ya destek verdi. Maduro, ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kestiğini açıkladı ve diplomatlara ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre verdi. ABD cephesi ise; ‘Maduro’nun aldığı kararı tanımıyoruz‘ dedi. Bunların hepsinden daha ilginç olanı ise Facebook ve Instagram Maduro’nun hesaplarındaki () mavi tiki kaldırdı. (Düzeltme) Bakalım işin sonu nereye gidecek.


(Yapay Zeka) Araştırmacılar, yapay zekanın piyasadaki mevcut ilaçları üretmek için, patentleri ihlal etmeyen yeni yöntemler kullanabildiğini gösterdi. (Kaynak)

Yorum Gönderin