Seyir Defteri 2019/5

(Tarih) Ünlü bilim adamı Nikola Tesla’nın annesine yazdığı son mektup ortaya çıktı. Tesla mektubunda, Türklere sığınmadığı için pişman olduğunu ve Türklerin bazı şeyleri benden daha iyi bildiğini ifade etmesi oldukça dikkat çekici. Elektrikte alternatif akımı bularak bilim dünyasına eşik atlatan Nikola Tesla, ABD’de yaşadığı hayal kırıklıklarını, hüzünlerini ve pişmanlıklarını paylaşdığı mektubunda: huzursuz ve kasvetli olduğunu, insanlığa onca yıl hizmet ettikten sonra “aşağılanma ve hakaret” dışında hiçbir şey elde etmediğini yazmış. (Türkçe Kaynak) (İngilizce Kaynak)

Nikola Tesla bir keresinde şöyle demişti: “Fiziksel olmayan fenomenler bilimsel olarak incelenmeye başlandığında, varoluşun önceki yüzyıllarından daha fazla ilerlemeyi sadece bir on yıl içinde olacaktır. Evrenin gerçek doğasını anlamak için birileri enerji, frekans ve titreşimin esasları üzerine iyice kafa yormalı.”


(Haber) Medeniyetimizin geldiği son nokta! Malezya’da bedava yemek kuponu dağıtılırken çıkan izdihamda 2 yaşlı kadın ezilerek öldü. Bu sadece basit bir kaza değil. Bu olay insanlığın açgözlülüğünün, saygısızlığının, tatminsizliğinin, hainliğinin, merhametsizliğinin ve ahmaklığının bir başka şekilde tezahürü. Aslında çoğu zaman bu yüzden insanlar ölmüyor ama acı içinde kokuşmuş bir çukurda yavaş yavaş can çekişiyoruz. Bende dahil ‘herkesin’ içinde sanki patlamaya hazır bomba var. ‘İyiliği emredip, kötülükten sakındırmak‘ emrini bırakıp, herkes özgür kimse kimseye karışamaz belası topluma yayıldıkça; daha ‘özgür’ olacağımızı sananlar, umarım yanıldıklarını anladıklarında ‘özgürlük’lerinin bedbahtlığı içinde şımarmazlar. Ve bir bela geldiğinde toplumdaki herkes nasibini alır. (Kaynak)


(Haber) Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre; Türkiye’nin nüfusu, 2018’de bir önceki yıla göre 1 milyon 193 bin 357 kişi artarak 82 milyon 3 bin 882 kişi oldu. Toplam nüfusun %50,2’sini erkekler, %49,8’ini ise kadınlar oluşturdu. Açıklanan verilere göre; Türkiye’nin yıllık nüfus artış hızı, binde 14,7 oldu. (Kaynak)


(Haber) Dünyanın ilk akıllı otomatik esrar satış makinesi Los Angeles‘da hizmete açıldı. Özellikle metro istasyonlarından aşina olunan ‘Vending Machine‘ olarak bilinen otomatik makinelerden genellikle sıvı içecek, atıştırmalık alırken artık kenevir ve türevleri satın alınabilecek. Greenbox adlı firma tarafından üretilen makine müşterilerin yüzlerini okuyabilen ve yaşlarını saptayabilen sistemle donatılmış. Merak edenler için nasıl çalıştığını gösteren bir video bile var.


(Siyaset) Geçen hafta Venezuela‘da muhalif lider Juan Guaido‘nun kendini devlet başkanı ilan etmesiyle başlayan süreç tüm hızıyla ilerliyor. Nerede olduğu tam bilinmeyen Guaido arada çıkıp, Maduro‘ya meydan okuyor. Askerlerin tutumunun ülkenin kaderini belirleyeceği söylenen Venezuela’da şimdilik üniformalılar Maduro’dan yana. Cuma günü Avrupa ülkelerinin ( Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya, Hollanda) 8 gün içinde seçimleri yenileyin yoksa Guaido‘yu başkan olarak tanıyacağız çağrısı cevap bulmadı. CNN Turk‘den Cüneyt Özdemir‘in röportajına göre seçim yapmayacağım dedi. ABD ülkesindeki Venezuela devletine ait paraların kontrolünü muhalif lidere verdi ayrıca muhalifler Çarşamba ve Cumartesi günü meydanlara ineceklerini açıkladılar. Avrupa konseyi Guaido’yu geçici başkan olarak tanıdı.


(İnternet) Sanırım dünyanın en büyük TV’si demek yanlış olmayacak YouTube‘nin yaptığı açıklamaya göre artık platforma yüklenen komplo teori videoları diğer kullanıcılara tavsiye edilmeyecek. Kolay izleyici edinmek ve dolayısıyla para kazanmak için sıkça kullanılan yöntemin artık kullanılamıyor olması izleyiciler için daha az zaman kaybı demek. Çünkü içindeki bilgilerin çoğunluğu videoyu hazırlayanın g.tünden uydurduğu şeyler. Bir keresinde 1959’da ölen dağcılar için cep telefonu ve gps sinyalinin kesilmesinden bahsetmişti geri zekalı. Uzun bir zamandır başlığında ‘Uzaylı’, ‘Bilinmeyen’, ‘Gizemli’ vs. gibi videoları izlememeye özen gösteriyordum. Alınan bu karar isabet olmuş. (Kaynak)


(Hava Durumu) Antalya’ya son günlerde bir haller oldu. Sosyal medyadan gördüğüm kadarıyla 3–4 tane hortum ve fırtına neticesinde yaralılar ve ölüler var. (Kaynak)


(Ekonomi) İktisatçı Mahfi Eğilmez‘in blogunda 2017 yılında yayınladığı ‘Venezula Niçin Battı?‘ başlıklı yazıyı okuyunca aklıma ilk gelen şey ‘Hikaye ne kadar da Türkiye’nin hikayesine benziyor‘ oldu. Allah sonumuzu benzetmesin.


(Ekonomi) Dolar uzun bir aradan sonra 5.20 TL’nin altını gördü ve sonra tekrar 5.20 TL civarına oturdu. Geçen sene bugün (1 Şubat 2018) dolar 3.75 TL idi.


(Haber) Dünya bitti, ahiret için de söz vermeye başladılar. Mahşerde beraat almak isteyen AKP oy atsın diyorlar (!) Başkanlık sisteminden sonra uçuşa geçeceğiz derken neyi kastettikleri yavaş yavaş belli oluyor. Bu gidişle bunlar FETÖ’ye rahmet okutacak gibi.

Güncelleme: Buradaki habere göre ben cennete gider demedim demiş.


(Haber) Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllarca metin yazarlığını ve basında sıkça duyduğumuz prompter yazarlığını yapmış Aydın Ünal, Yeni Şafak’daki son yazısıyla çürümüşlükten kaçtığını açıklayarak gazeteden ayrıldı. Son yazının AKP’nin son dönemlerini anlatması ve kokuşmuşluğun ülkeyi ne derece sardığını anlatması bakımından önemli olduğunu düşünüyorum. Allah azze ve celle sonumuzu hayır etsin. Amin.


(Haber) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve TRT işbirliği ile gerçekleştirilen Mavi Tutku belgesel çalışmasında Şile-Ağva açıklarında batan 2. Dünya Savaşı’ndan kalma Alman denizaltısı U23 bulundu. (Kaynak)


(Yapay Zeka)Gelişmiş yapay zeka’nın tehlikerinden korunmak için bugün harekete geçmeliyiz” !.. Günümüzde satranç oynayan, araba kullanan, tıbbi teşhisler koyan belirli amaca yönelik yapay zekalar var. Aslında bunlara ‘Artificial Intelligence — AI‘ değil ‘Artificial Narrow Intelligence — ANI‘ deniyor ve kullanımı giderek artıyor. Fakat gelişen yapay zekanın ‘Artificial General Intelligence — AGI‘ hale gelmesi ve tasarlandıkları görevlerin ötesine geçebilecekleri düşünülüyor. Bu durumdaki yapay zekanın ise çarpan etkisiyle çok hızlı bir gelişme gösterip ‘Artificial Super Intelligence — ASI‘ şeklini alması üreticisi insanoğlunun çok ötesine taşıyabilir. AGI‘lerin ortaya çıkması 2029 yılı civarı olacağı öngörülüyor. Buradaki esas konu kontrolümüz dışına çıkan gelişmiş bir yapay zekanın insanoğlunun ötesine geçebilecek gücünün sonuçları kestirilemiyor. Bazı senaryolar ise pek de iç açıcı değil. Yapay zekayla ilgilenen herkesin okuması gereken bir makale. (Kaynak)


(Yapay Zeka) Birleşmiş Milletler yapay zekayı radarına aldı. Sürdürülebilir kalkınma projeleri kapsamında yapay zekadan faydalanmak isteyen BM, yapay zekanın önceden uygulanmış faydalı örneklerinden ve potansiyelinden bahsetmiş. 2017’de meydana gelen Harvey Kasırgasından sonra uydu yardımıyla su altında kalmamış kaçış yollarını bulmak için yapay zekadan yararlandıklarını ilk defa okumuş oldum. (Kaynak)


(Yapay Zeka) Oyun geliştirme araçları üreten firma Unity, sadece yapay zekanın oynayabileceği oyun yaptı. Obstacle Tower isimli oyun 100 level’dan oluşuyor ve yapay zekanın yeteneklerinin test edilmesi için her level’da daha zor bulmaca oyunu içeriyor. Kendine güvenen ‘yapay zeka’lar için 100.000 ABD doları ödüllü yarışma bile düzenleniyor. (Kaynak)


(Teknoloji) Bluetooth 5.1 ile yön bulma ve konum servislerine desteğini arttırıyor. Uzun bir süredir hayatımızda olan ve özellikle 4.0 versiyonundan sonra düşük güç tüketimi sayesinden iyice hayatımıza giren bluetooth, yeni sürümü ile konum servisleri ve yön bulma desteğini açıklamış. Çok yakında geliştiricilere açılacak özellikle ile iç mekan (indoor) yönlendirme ve mikro lokasyon konusunda etkileyici sonuçlar alınabilir. Pazarlama ve ticari yönü de oldukça açık olan Bluetooth 5.1‘in tam olarak ne zaman hayatımıza gireceği paylaşılmamış. (Kaynak)


(Teknoloji) Bir Apple cihazınız varsa, uzmanlar FaceTime uygulamasını birkaç gün boyunca derhal KAPALI konuma getirmemizi öneriyor. Apple‘ın popüler video ve sesli arama uygulaması FaceTime‘da, telefonu açmadan önce birisinin sizi duymasına veya görmesine izin verebilecek bir gizlilik hatası ortaya çıktı. iOS 12.1 sürümü ile gelen açık sosyal medyada her yerde. Bir kaç güne düzeltilir heralde.


(Teknoloji) Apple pazara özel fiyatlandırma politikası izleyecek. Reuters’a konuşan Tim Cook, Türkiye’de aşırı değerlenen dolar karşısında Türk Lirası’nın %33 değer kaybetmesi nedeni ile 2018’de 2017’ye göre 700 milyon dolarlık bir satış kaybı yaşadıklarını ifade etti. Kurdaki farklılık nedeni ile yaşanan bu durumları absorbe edebilmek adına gelişmekte olan pazarlarda özel bir fiyatlandırmaya gidileceği belirtilmiş. İndirimden nasibini alacak ülkeler arasında Türkiye, Rusya, Hindistan ve Brezilya var. (Kaynak)


(Mobil) Facebook’un çöküşünü mü izliyorum bilemiyorum ama adı hep şark kurnazlıkları ile anılmaya devam ediyor. Bu hafta Research adlı uygulama ile 15 ile 35 yaş arası kişilere aylık 20 dolara kadar para vererek kişisel bilgilerini ve gizliliklerini yani mahremiyetini satın aldığı ortaya çıktı. Uygulamanın veri toplama esnasında gerçekleştirdiği gizlilik ihlallerinin ve arkasındaki ismin Facebook olduğunun gün yüzüne çıkmasının ardından Apple, uygulamayı platformundan kaldırdı. (Kaynak)


(Siber Güvenlik) Siber suçlar yüzünden mağdurlar her gün yaklaşık 250.000 USD kaybediyor. Yapılan araştırmaya göre geçen sene Nisan-Eylül arası 6 aylık süreçte 13.357 siber suçun maliyeti yaklaşık 19.5 milyon abd doları. Yazıda ilgi çekici olarak Londra Polisi bile internette farklı parola kullanılmasını önermekte. Tüm siber güvenlik araştırmacılarının ortak önerisi zaten farklı ve karışık parola (hatta mümkünse 2 aşamalı parola) kullanımı olması tesadüf olmasa gerek. (Kaynak)


(Siber Güvenlik) Siber saldırılar geleneksel terörist ataklardan daha yıkıcı olabilir. Michigan Eyalet Üniversitesi‘nden önde gelen araştırmacıları yakın zamanda “Terörizm ve Politik Şiddet” konusuna odaklanan bir araştırma yaptılar. Özetle; siber suçlar hakkında yeterince çalışma yapılmadığından bahseden Prof. Thomas Holt, ideolijik siber saldırıların topluma duygusal ve ekonomik etkileri olabilir. Toplumun coşkulu ve tutkulu hareketleri ise önceden saptanamayan neticeler doğurur. (Kaynak)


(Siber Güvenlik) Hakikaten ilginç bir haber. Japon hükümeti kendi vatandaşlarını hacklemeye çalışacak. Sayıları artık milyarları bulan şeylerin internetiIoT– cihazlarını ve routerları en çok kullanılan/kolay kullanıcı adı ve şifre kombinasyonlarını deneyerek güvenlik açığı olan kişisel veya ticari cihazları gelecek aydan itibaren tespit etmeye başlayacak. Süreç boyunca güvenlik zafiyeti bulunan cihaz sahipleri bilgilendirilecek. 2020 Tokyo Olimpiyatları öncesi olası siber felaketleri en aza indirmeyi amaçlayan yöntem kulağa mantıklı geliyor. Benim merak ettiğim, tüm bu çabanın ardında sadece önlem almak mı yatıyor, yoksa çoktan oluşmuş tehditler mi söz konusu. (Kaynak)


(Kripto Para) CipherTrace’e göre, 2018’de 1,7 milyar dolar değerinde kripto para birimi hırsızlığı veya dolandırıcılığı yapıldı. Grafikte görülebileceği gibi yıllara göre katlanan kripto para hırsızlığı miktarı işin boyutlarını göstermesi bakımından önemli. Bununla birlikte suçluların 2019’da bir düzenleme dalgası yürürlüğe girmeden önce dolandırdıkları paralarını çekmek içinde sağlam bir yöntem bulması gerekiyor. (Kaynak)

Yorum Gönderin