Seyir Defteri 2019/8

(Bilim) Bilim insanları, beyin dokusunda kendiliğinden yayılan daha önce bilinmeyen bir nöral iletişim şekli tanımladıklarını açıklıyorlar. Onlar, cerrahi olarak ayrılmış olsa dahi bir beyin dokusundaki nöronlardan diğer bir bölümündeki beyin dokusuna “kablosuz (bağlantsız şekilde)” olarak sıçrayabilen yeni bir nöral iletişim tespit ettiklerini bildirdiler. (Kaynak)


(Haber) Finlandiya’da 2 sene süren vatandaşlık maaşı sonuçları açıklanmış. İnsanların daha az çalışacağı hatta yan gelip yatacağını düşündüğüm deney sonrası sonuçlar beni yanılttı. (İnsan kendi nasılsa başkasını da öyle sanırmış hakikaten) 2018 Aralık ayında sonlandırılan deneye göre; iki yıl boyunca uygulanan deneyde rastgele seçilen insanlardan oluşan bir gruba her ay belirli bir miktar para verildi. Ayrıca para almayan bir kontrol grubu da iki yıl boyunca takip edildi. Sonuçta vatandaşlık maaşı alanların da en az kontrol grubundakiler kadar çalıştıkları görüldü. Ayrıca maaş sorunu olmadığı için daha az stresli bir hayat sürdükleri de söyleniyor. Deney bitince para alan denekler şu an nasıl bir ruh halinde olduğu ise benim için merak konusu. Sonucun ne olduğundan bağımsız olarak böyle güzel uygulamaları Türkiye’de de görmeyi şiddetle istiyorum. (Kaynak)


(Haber) Bak sen papa’ya. Dünya genelinde 190 piskopos ve prelates, kiliselerde rahiplerin çocuklara, rahibelere ve yetişkinlere cinsel tacizde bulunmasına bir çözüm bulmak üzere 21 Şubat günü Papa Francis’in çağrısı üzerine Vatikan’da toplanıyor. Çözüm aslında hiç zor değil ama katır gibi inatçılar. Allah Azze ve Celle indinde tek din İslamdır. Gelin, kurtuluşa erenlerden olun. (Kaynak)


(Medya) Türk menşeili oyun firması peak games, 41 tv kanalında gösterdiği reklamı sosyal medyada çok ilgi çekti. ‘Hayal Edenleri Arıyoruz‘ sloganıyla internette de reklam kampanyasına devam eden firma daha sonra reklamın AUDI (audi safety code reklamı) için çekilen reklamdan BİREBİR çalıntı olduğu anlaşıldı. Peak Games reklam ajansını dava edeceğini açıklayarak reklam kampanyasını durdurdu. Hakikaten firma için çok üzüldüm! Samimi ve ilham verici yeni nesil Türk şirketlerine ve Türk teknoloji sektörüne ihanet edildiğini düşünüyorum.


(Gündem) Kendi öz kızına, küçücük yavrusuna doğduğundan başlayıp deri altına çamaşır suyu ve sıvı sabun enjekte eden bir anne olabilir mi? İfadesinden yavaş yavaş öldürmek istediğini de belirtmiş. Neyse ki doktorun dikkati daha önce 2 defa göz altına alınan ‘anne’ yi ele vermiş ve tutuklamışlar. Allah Celle Celalühü o küçük yavrucağa inşaAllah uzun ve hayırlı bir ömür nasip eder. (Kaynak)


(Bilim) Hayvanlar (tabi ki fareler) üzerinde denenen bir ilaç ile yaşlanmaya bağlı hafıza kaybını gidermeyi başardılar. Farelere uygulanan testte ilacın alınmasından sadece saatler sonra ve hatta 2 aylık deneme sonucunda ise beynin nöral yapısında da iyileşmeler gözlendiği bildirilmiş. 2 sene sonra insan deneklerinde kullanılması beklenen ilacın ne zaman çıkacağı meçhul. Eğer kullanımı mümkün olursa bugünün orta yaş ve altına yetişir diye umut ediyorum. (Kaynak)


(Teknoloji) Bu sene uzun zamandır sıradanlaşan mobil dünyaya yeni bir soluk getiren bir şey oldu. Samsung resmi olarak katlanabilir telefon modeli Galaxy Fold modelini tanıttı. Tanıtım için hazırladığı video göze çok güzel geliyor ama 2000 dolarlık fiyatı şimdilik alınabilir limitlerin üstünde. Bu arada bizim teknoloji haber sitelerimize göre yılın ikinci çeyreğinde abd’de satışa sunulacak katlanabilir telefon bu sene içinde ülkemizde de satılacakmış. https://www.samsung.com/global/galaxy/galaxy-fold/


(Ekonomi) Artık sıkça duyduğum ve etkisi Türkiye’nin her yerini saran ekonomik fırtınanın ayak seslerini anlatan güzel bir program olmuş.


(Yapay Zeka) Araştırmacılar kendinin farkında olan ve kendini onarabilen robot tasarladı. Columbia Üniversitesi projesi yapay zeka alanında yeni bir çığır açarak kendinin farkında olan bir robot kol ürettiklerini duyurmuşlar. (Kaynak)


(Yapay Zeka) Bu hafta en çok ilgimi çeken teknoloji haberlerinden biri güneş enerjisiyle çalışan yapay zekaya sahip ve kredi kartının yarısı büyüklüğünde kamera. Xnor markalı ve 320×320 çözünürlüğünde kamera ve görüntü tanıma özelliği bulunan ‘yapay zeka’lı işlemcisiyle güneş alan bir yerde pildi kabloydu uğraşmadan bir çözüm geliştirilmesi. Tabi ki henüz günümüz teknoloji standartlarını karşılamıyor ama bir yerden başlanması önümüzdeki yıllarda bu tür çözümlerin geliştirilmesi bakımından önemli. (Kaynak)


(Siber Güvenlik) Benimde hastası olduğum WordPress yazılımında uzaktan kontrol sağlayan ve 6 yıldır gözden kaçan bir açık keşfedildi. RIPS Technologies GmbH‘den güvenlik uzmanlarının açığa çıkardığı kritik açık nedeniyle uzmanlar ACİLEN wordpress 5.0.3 versiyonuna yükseltmeyi öneriyor. (Kaynak)


(Siber Güvenlik) Çinli şirket, Müslüman yüz tanıma sisteminin veritabanını çevrimiçi ortamda ifşa etti. 2.5 milyon Uygur Türkünün fişlendiği ve anlık gps koordinatları dahil her türlü imkanı değerlendiren Çin, müslümanların peşini bırakmamaya kararlı. Çin’in yaptıkları ne ilk ne de son olacak gibi. Çinlilerin nasıl zalim oldukları güçlendikçe daha fazla gün yüzüne çıkacak gibi duruyor. (Kaynak)


(Siber Güvenlik) Güvenlik araştırmacısı Karan Saini‘ye göre Twitter silinmiş özel mesajların ‘gerçekte’ silinmediğini ve twitter’ın bunları yıllarca sakladığını iddia etmiş. TechCrunch‘da yayınlanan habere göre; Saini, şu an açık olmayan hesapların bile twitterdaki arşiv dosyalarından eski özel mesajlara erişebilmiş. Daha önceki bu tip olaylar düşünüldüğünde internette ‘özel‘ hiç bir şey olmaması gerektiği bir kez daha teyit edildi. (Kaynak)


(Siber Güvenlik) Windows kurulumundan sonra ilk kurduğum ve 40 günlük denemesi süresi hiç bitmeyen WinRAR dosya sıkıştırma programında son 19 yıldır çıkan her WinRAR sürümünde açık keşfedildi. Dünya genelinden 100 milyonlarca insanı etkileyen açık için araştırmacıar 3. taraf bir veri sıkıştırma kütüphanesinin (UNACEV2.DLL) neden olduğunu belirtmiş. Tabi ki programı mümkün olan en kısa zamanda güncellememizi öneriyorlar. (Kaynak)

Yorum Gönderin