Seyir Defterim 2019/15

Bazı görsellerin komiklik olmaktan öte bir anlam bile ihtiva etmek gibi niyetleri yokken, gösterdiklerinin ötesine hem de çok ötesine uzanır. İşte o zaman tesadüf diye bir şeyin olmadığına kesin olarak inanmak için başka bir neden daha çıkar benim için. Çünkü yukarıdaki görsel beni, Türkiye‘yi ve dahası Dünya‘yı tüm fütursuzluğuyla açıklıyor.

Bence görselin anlattığı en önemli şey, ortada daha önce yenmiş bazı haltların olması ve artık görmezden gelinemeyecek seviyeye çıkmasıdır. Dolayısıyla öyle şeyler yapılmalıdır ki, en azından yolumuza devam etmemize engel olmasın. Ama bu noktada haltları yerkenki aymazlık kişiliğimizin bir parçası olduğu için temizleme niyetimizin bize fayda sağlamadığını atlıyoruz. Belki de bu nedenle insanoğlunun burnu bir türlü boktan çıkamıyor.

Yapılacak en kolay şeylerden biri pislikleri halının altına süpürmektir. Bizim görselimiz de ise; haltların bize zarar vermeyecek başka yere taşınması şeklinde olduğu açıktır. Yararlı ve temiz işler bize zahmetli ve gereksiz gelmektedir. Her ne kadar tersi gerçek olsada.

Haltların taşıma işlemi esnasında her şey planlandığı gitmemektedir. İşte burası çokomelli, ama tam olarak nelerin yanlış olduğunu anlamak da kolay değildir. Ya da başka bir bakış açısından dünya dönmektedir ve bağzı şeylerin yanlış olduğu açıktır. Biz ise sadece köşemize geçmiş aldırmaz ve hiç suçumuz yokmuş gibi izlemekteyizdir. Hayatın en ilginç ve trajik sırlarından biri de sanırım tüm bu olaylar olurken eğlenenlerin hiç beklemedikleri bir anda geri dönülemez şekilde ve pişmanlık içinde kalan hayatlarını yaşayabilecek olmalarıdır.

Her ne kadar haltları temizleme işlemine ilk başlarda rahatlama ve gevşeme hissi eşlik etse de sonunda mutlaka pişmanlık ve gerginlik olacağı açıktır. Gerçekleri görmezden gelmemiz sonucu değiştirmemiş ve felaket, zaman kaybetmeden kapımızı çalmıştır. Görselin sonundan anlaşılacağı gibi halt temizleme işi başka bir haltı temizleme gerekliliğiyle sona ererek yeni bir kısır döngü loading moduna geçmiştir.

Allah Celle Celalühü lütfu keremiyle bana ve tüm pisliklerden arınmak isteyenlere yardım etsin. Amin.

Yorum Gönderin